Son Dakika
18 Ocak 2019 Cuma

Osmanlı Türk mutfağının baş tacı komposto

08 Temmuz 2016 Cuma, 14:32
Komposto serin suyuyla ferahlatır, içindeki meyveler sayesinde yemekleri hafifletir, sindirimi rahatlatır

Kültürel döngünün mutfak kültürümüzü de etkilemesiyle geleneksel Türk lezzetlerinin giderek unutulduğu günümüzde “Hacı Abdullah” unuttuğumuz pek çok lezzeti bizlere hatırlarak; mekanıyla, mutfağıyla, yemeğiyle, hizmetiyle yardımcı olmaktadır.

Eskiden her yemekte mutlaka komposto ya da hoşaf içilirdi, bu ikilinin Türk mutfağındaki yeri ayrı! Özellikle Türk yemeklerin yanında servis edilen komposto veya hoşaf, serin suyuyla ferahlatır içindeki meyve sayesinde de ağır yemekleri hafifletir, sindirimi rahatlatır.

Tarihi 1888’e dayanan, Beyoğlu’ndaki tarihi mekanından sonra ilk şubesini Zorlu Center’da açan Hacı Abdullah Lokantası’nın mutfağında kompostonun yeri ayrıdır. Yemek esnasında da sonrasında da tüketilebilir. Tatlı olarak da düşünülebilir. Türk Mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Evlerde de sıklıkla tüketilir.

Lezzetinin püf noktalası

Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez bir içeceği olan kompostonun lezzetinin püf noktası ise; Komposto yapacağınız meyveler taze olmalıdır. Malzemenin en iyisini kullanmak işin sırrı, her birini en kaliteli ürünü elde edeceğimiz zaman mevsiminde satın alıyor ve yapımına başlanıyor. Hepsi güzelce yıkanarak usulüne göre -doğranması gerekenler- doğranıyor. İçme suyu ile kaynatılarak, şekeri ilave ediliyor. Bu sayede 365 gün çeşit çeşit komposto taptaze olarak misafirlerine ikram edilebiliyor.

Hacı Abdullah’ta Komposto çeşitleri: Ayva, Sarı Kiraz, Mürdüm Eriği, Şeftali, Armut, Kızılcık ve Kayısı.

Komposto Müzesi

120 yıllık Hacı Abdullah Lokantası’nın duvarlarını tam 40 yıllık komposto kavonozları süslüyor. Yemeğinizin yanında mis gibi kompostonuzu içerken, duvarları incelemeyi sakın unutmayın!

Bu arada hoşaf mı, komposto mu?

Kuru meyve ile yapılana hoşaf, tazesiyle yapılana komposto deniyor. Siz de Türk mutfağının bir geleneği olan komposto ve hoşafı sofranızdan eksik etmeyin…

Zorlu Center’da Hacı Abdullah’ın 1888’den bu yana tavizsiz sürdürdüğü hizmeti görmeli ve yemeklerinden tatmalısınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz