Son Dakika
08 Aralık 2018 Cumartesi

Diyanet Yeni Projesini Serdivan’da Hayata Geçirdi

14 Ocak 2016 Perşembe, 20:17

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Serdivan 32 Evler Mahallesi’ndeki görme engelliler kursunu ziyaret etti.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar; Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında Müftülük, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği kursta görme engelli öğrencilerle bir araya geldi.

Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiği kursta, Sakarya’nın farklı yerlerinden gelen ve eğitim gören 6-40 yaş arası 13 görme engelli kursiyer, okuma yazma eğitiminin yanı sıra el becerisi, bilgisayar ve din eğitimi de alıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilk olarak Serdivan’da hayata geçirdiği projede öğrenciler, alanında özel eğitim alan usta öğreticiler nezaretinde Braille alfabesi (görme engelli alfabesi) ile Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor. Teknolojinin de gerisinde kalmayan öğrenciler bilgisayar derslerini ise yine kendileri gibi görme engelli olan Sakarya Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı personeli İbrahim Bingül’den alıyor. Halk Eğitim Müdürlüğü ise kursiyerlere el becerileri noktasında destek oluyor.

Ziyaret esnasında görme engelli küçük bir öğrencinin okuduğu şiirle duygulanan Yusuf Alemdar, “Ülkemizde engelli vatandaşlarımız için her alanda önemli aşamalar kat edildi, edilmeye de devam ediliyor. Onların hayatlarına dokunabilmek ve engelleri birlikte kaldırabilmek adına Türkiye’de bir ilki ilçemizde gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum. Bu tür sosyal projeler ile hayatın içerisinde yer almaya, birlikte olmaya devam edeceğiz. Bu noktada biz de üzerimize düşen her sorumluluğu seve seve yerine getirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz