Son Dakika
15 Şubat 2019 Cuma

‘Çocuklarımız İçin Bir Gün Değil Her Gün Varız’

20 Kasım 2017 Pazartesi, 21:17
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, Serdivan Çocuk Akademisi tarafından düzenlenen programda kutlandı.

SAKARYA – Serdivan

Mülteci öğrencilerin Türk öğrencilerle birlikte hazırlayıp sunduğu programa;  Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere, Serdivan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cengiz Kıyak, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı.

Program öncesinde miniklere eşlik eden Başkan Alemdar, kulüp çalışmalarına katılan öğrencilerle sohbet etti.

Kardeşliklerini mühürlemek amacıyla hazırladıkları panoya boyalarla el izlerini bırakan akademi öğrencileri, köpükten yaptıkları kardan adamla da tüm dünyayı kucaklıyoruz mesajı verdiler.

Onlar Bizim Yaşam Kaynağımız

Çocuk haklarının dil, din, ırk ayrımı yapılmaksızın dünyadaki bütün çocuklar için olduğunu belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Tüm çocukların birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşamaları için bir gün değil her gün varız. Yüzlerindeki tebessümün hiç eksilmemesi için çalışıyoruz. Onlar bizim yarınlarımız, yaşam kaynağımız.” dedi.

Mazlumun Her Zaman Yanındayız

Ülkelerindeki savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan mülteci öğrencileri Serdivan Çocuk Akedemisi’nde ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade eden Alemdar, “Her birinin farklı geçmişleri, farklı hikayeleri, farklı dramları var. Serdivan Çocuk Akademisi’ndeki etkinliklerle onların kalplerine dokunurken, kulüp çalışmalarımızla da onları yarınlara hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Program sonunda çocuklar, Dünya Çocuk Hakları Günü ile alakalı hazırlamış oldukları basın bildirisini okuyarak, günün anlam ve önemini dile getirdiler.

Allah Türkiye’yi Korusun

Suriye’deki savaş nedeniyle ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve ailesiyle birlikte hayatına Serdivan’da devam eden Ömer Akş isimli öğrenci basın açıklamasında; kardeşliklerini mühürlediklerini ifade ederek; “9 yaşındayım. Ülkemdeki savaş yüzünden evimizi, yurdumuzu terk etmek zorunda kaldık. Çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adil davranılmasına hakları vardır. Ben de kardeşlerime katılıyorum. Bu haklar dünyadaki tüm çocuklar için eşit şekilde geçerli olmalı. Ayrıca bizi ülkenize kabul ettiğiniz için ülkem ve dünya çocukları adına size şükranlarımızı sunuyoruz. Allah Türkiye’yi korusun. Merhametin ve kardeşliğin sembolü olan bu vatanı, bu ülkede yaşayan tüm çocuklarla birlikte güzel yarınlara taşıyacağımıza söz veriyor, kardeşliğimizi mühürlüyoruz.” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz