Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

16. Sayısıyla Serdivan Ajans Yine Dopdolu

22 Eylül 2016 Perşembe, 13:35
Her ayın ilk haftası yayınlanan aylık şehir kültürü gazetesi Serdivan Ajans’ın 16. Sayısı çıktı. Ağustos ayında 15 Temmuz gecesinin anlatıldığı “Darbe Özel Sayısı”nı yayınlayan gazete, bu ay da zengin içeriğiyle yeniden okurlarıyla buluştu.

SAKARYA – Serdivan
Müzik kültürü köşesinde bu ay, musikimizdeki “müzisyen-din adamı” geleneğinin önde gelen isimlerinden, her yıl Çanakkale’de şehitler için mevlid-i şerif okuyan Hafız Kemal anlatılırken, birlik ve beraberliğin tezahürü olan salâ ve çeşitleri hakkında da çarpıcı bilgiler yer alıyor.

Kurban Et Haline Getirilmemeli

Anadolu’da motiflerin dilinin farklı boyutlarıyla ele alındığı geleneksel sanatlarımız köşesinde medeniyetlerin dışavurumu aktarılırken, Türk tasavvuf düşüncesinin en önemli isimlerinden Ömer Tuğrul İnançer ile Kurban ve Kurban Bayramı üzerine yapılan röportaj yer alıyor. İnançer, kurbanın ibadet boyutunun öncelikli olması gerektiğini ifade ederek bu günün içinin boşaltılmaması gerektiğini söylüyor. İnançer röportajında şu ifadelere yer veriyor; ”Allah yarattığı bütün mahlukattan gayrıdır. Hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Allah’a olan ikram onun mahlukuna olan ikramla yerine getirilir. Dolayısıyla kurbanı Allah için eti fukara için mantığı doğru değildir. Kurbanı et haline indirgemek İslamı anlamamaktır. Kurban yardımlaşma değildir. O zaman Allah kasaptan et alın fukaraya verin derdi.”

Mısır’ın Dördüncü Piramidi – Ümmü Gülsüm

Okunması ve izlenmesi gerekenlerin listelendiği Kitap&Film ekini okuyucuların beğenesine sunan gazetede ayrıca, niteliksiz cemaat başlığıyla Türk İslam Sentezi ve Ümmü Gülsüm’ün hayatına dair kesitlerin yer aldığı yorum bölümü de keyifle okunacaklar arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili Serdivan Belediyesi’nden yapılan açıklamada; isteyen herkesin Serdivan Ajans 16. Sayısı’nı Serdivan Belediyesi ile Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nden ücretsiz olarak temin edilebileceği belirtilirken; ayrıca gazetenin issuu.com/serdivanajans adresinden de dijital olarak takip edilebileceği bildirildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz