Son Dakika
06 Aralık 2018 Perşembe

KYK Eğitimlerine Rekor Katılım

30 Ocak 2016 Cumartesi, 16:55

2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde yüz binlerce KYK’lı genç, ülke genelindeki tüm yurtlarda açılan kurs ve atölyelerde buluştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, bünyesindeki yurtlarda barınan öğrencilerin sosyal, kültürel, akademik ve entelektüel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli kurslar ve atölye çalışmaları düzenliyor.

Daha iyi yetişmiş, kendisini, ülkesini ve dünyayı tanıyan nesiller yetiştirmek için çalışan KYK, eğitimi gençlerin ayağına götürüyor.
2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde yüz binlerce KYK’lı genç, ülke genelindeki tüm yurtlarda açılan kurs ve atölyelerde buluştu.

2072 Kursta 63 Bin 798 Öğrenci Eğitim Gördü

Öğrencilerin istek ve talepleri doğrultusunda yurtlarda geçtiğimiz dönem 4 başlık altında yüzlerce değişik kurs ve atölye çalışması düzenlendi.
Dil kursları başlığı altında İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Arapça ve Osmanlıca kursları; Tasarım ve El Sanatları başlığı altında ebru, hat, tezhip, çini, takı tasarım, ahşap boyama ve cam boyama kursları; Müzik ve Görsel Sanatlar başlığı altında da Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bağlama, Gitar, Ney, Halk Oyunları, Fotoğrafçılık ve Resim kursları düzenlendi.

Geride bıraktığımız Eylül-Ocak döneminde dil, müzik, el sanatları ve görsel sanatlar alanında ülke genelinde 1100 kurs düzenlendi, bu kurslarda 36 bin 641 öğrenci eğitim gördü.

Din ve Değerler Eğitimi başlığı altında ise Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı, Hadis-i Şerif Okumaları, Değerler Eğitimi ve Temel Dini Bilgiler kursları düzenlendi. Bu alanlarda ilk dönem itibariyle ülke genelinde düzenlenen 972 kursa, toplam 27 bin 157 öğrenci katıldı.

698 Atölye Çalışmasına 15 Bin 426 Öğrenci Katıldı

İlk dönemde KYK’lı gençlerin en yoğun ilgi gösterdiği etkinlerden biri de atölyeler oldu. Ülke genelindeki yurtlarda düzenlenen toplam 698 atölye çalışmasına 15 bin 426 öğrenci katıldı. Öğrencilerin istek ve talepleri doğrultusunda düzenlenen atölye çalışmaları genel olarak: Edebiyat, Tarih, Sosyoloji, İlahiyat, Felsefe, Sinema, Türk-İslam Bilginleri, Safahat Okumaları ve Mesnevi Okumaları başlıklarından oluştu.
Kurslar sonunda düzenlenen etkinliklerle öğrencilere sertifika da verildi.

Sosyal Faaliyetlere 240 Bin 745 Öğrenci Katıldı

KYK’lı gençler, Kariyer Sohbetleri ve Liderlik Seminerleri’ne de yoğun ilgi gösterdi. Birinci dönem itibariyle ülke genelindeki yurtlarda düzenlenen toplam 560 liderlik seminerine 55 bin 351 öğrenci, 572 kariyer sohbetine de 48 bin 388 öğrenci katıldı. Yine ülke genelindeki tüm yurtlarda düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri, Kutlu Doğum Haftası, Aşure günü, Camiler Haftası Etkinlikleri, ağaç dikme, kan bağışı, şehit yakınları ve gazileri ziyaret, yaşlılar, engelliler ve çocuklara yönelik toplam 1550 etkinliğe de 240 bin 745 öğrenci katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz