Son Dakika
10 Aralık 2018 Pazartesi

İnşaat Mühendisliği Kariyer Günleri Devam Ediyor

29 Nisan 2016 Cuma, 09:17

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından “İnşaat Mühendisliği Kariyer Günleri” adlı bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin ilk gününe ENG Metal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selami Gürel ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Yap-İşlet-Devlet Projesi Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Dedeoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Erdoğan Dedeoğlu etkinlikte İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantıları Yolları projesinin sağlayacağı faydalardan, proje kapsamındaki çalışmalardan, şirketin karayolu, otoyol, altyapı, üstyapı ve turizm tesisleri çalışmalarından bahsederken, faaliyette bulundukları alan hakkında bilgiler vererek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

İyi bir mimar kadar mimariyi bilmelisiniz

İnşaat mühendis adayı öğrencilere önerilerde bulunan Selami Gürel, şunları söyledi: “Önce büyük firmalarda yer almaya çalışın. Büyük firmaların vizyonu ve tecrübesi büyük olduğu için buralarda kısa sürede hoşlandığınız işi yapma şansınız olur. Ama küçük bir firmaya girerseniz o firma ne yapıyorsa onunla yetinmek zorunda kalırsınız. 42 yıllık mühendisim. Meslek hayatımın ilk 20 yılı hep sahalarda, şantiyelerin yoğun olduğu yerlerde geçti. Hepsinden de çok büyük zevk aldım. En önemlisi de yapmak istediğim projeleri hayata geçirdim.”

Meslek hayatı boyunca inşaat mühendisliğinin çelik yapı bölümüyle ilgilendiğini söyleyen Gürel, “Süreç içerisinde şunu öğrendim. En az iyi bir mimar kadar sizin de mimari bilmeniz şart. Mimar ne görmek istiyorsa onu yapmaya çalışın. Mimarları göz ardı etmeyin sakın. Siz de onlar kadar mimari bilgi sahibi olmaya çalışın” diye konuştu.

İspanyolca, Fransızca ve Portekizce öğrenin

Mühendis öğrencilerin özellikle farklı yabancı dillere hakim olmaları gerektiğini kaydeden Gürel, “Görüyorsunuz dünyanın durumu iyiye gitmiyor. İşiniz zor. Dolayısıyla şimdiden İspanyolca, Fransızca ve Portekizce öğrenin. Çünkü çalışacağınız tek yer bu ülkeler kaldı” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik sonunda, konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz