Son Dakika
18 Şubat 2019 Pazartesi

Vali Coş, Sakarya Ticaret Borsası Toplantısı’na Katıldı

29 Ocak 2016 Cuma, 17:20

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş Sakarya Ticaret Borsası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısına katıldı.

STB Meclis Toplantısında konuşan Vali Hüseyin Avni Coş tarım, hayvancılık, su ve gıdanın önemine değindi. Vali Hüseyin Avni Coş “Şu an dünya ülkeleri için enerji sektörü neyse, tarım ve gıda kaynakları da aynı stratejik öneme sahiptir. Artan dünya nüfusu karşısında tarım ve hayvancılık sektörünün gelir sağlayıcı ekonomik bir faaliyet olma ötesinde insanın yaşamını sürebilmesi için stratejik önemi olan bir gıda üretim sektörü olduğunu belirterek, Dünyanın geleceğine ilişkin yapılan nüfus, iklim, enerji, su ve gıda tahminlerinde; tarım ve hayvancılık sektörü her zaman korunması ve geliştirilmesi gereken, kritik önemde bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun içinde mevcut tarım alanlarının korunması, verim artışı, üretim planlaması ve tarımsal üretimin teşvik edilmesi önceliğimizdir dedi.

Konuşmasının devamında Vali Hüseyin Avni Coş hayat ve yaşamın idamesi için en önemli faktör suyun önemine değinerek, sınırlı kaynakların hem toprak hem suyun korunması ve dengenin sağlanması adına su kaynaklarının yönetiminde Sakarya Havzası koordinatör valiliği olarak üzerlerine düşen gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Recep Pulat; Vali Sayın Hüseyin Avni Coş ‘a katılımından dolayı teşekkür ederek, Sakarya Ticaret Borsasının 2015 yılı faaliyetleri, Borsa Laboratuvarı ve Hayvan Borsası hakkında bilgiler verdi. Meclis Başkanı Recep Pulat; Sayın Valimizin de belirttiği gibi şu an dünya Küresel politikaları da tarım hayvancılık ve gıda sektörü belirliyor. Türkiye, bitki çeşitliliği, taşıdığı iklim ve toprak yapısı bakımından dünyanın nadir ülkelerinin başında gelmektedir. Gerekli önlemler alındığı takdirde üzerinde yaşadığımız vatan toprakları yüz milyonlarca nüfusun barınma ve beslenmesini rahatlıkla sağlayacak bir berekete sahip olacaktır. Yeter ki mevcut kaynaklarımızı optimal düzeyde kullanalım dedi.

Toplantı Meclis üyeleri ile yapılan kısa sohbetin ardından Meclis Başkanı Recep Pulat ve Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete tarafından günün anısına Vali Hüseyin Avni Coş ‘a plaket takdimi ile sona erdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz