Son Dakika
08 Aralık 2018 Cumartesi

TOBB Kadın Girişimciler yılın ilk toplantısını yaptı

19 Ocak 2016 Salı, 08:49

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu 2016 yılı ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras Başkanlığında düzenlenen toplantıya, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Kurul Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay, Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Kurul üyeleri ile 81 ilin il başkanları katıldılar.​

Toplantıda Evrim Aras tarafından Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin Kadın Gücü sloganı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun yeni logo tasarımı ile kurula ilişkin yeni web sayfasının tanıtımı yapıldı.

Ayrıca, kadın girişimcilerin kendi aralarında daha etkin ve hızlı iletişimini sağlamak amacı ile oluşturulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu sosyal medya sayfası hakkında bilgi verildi.

Evrim Aras toplantıda yaptığı konuşmada, “TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, ışığı önümüze aldık gölgemizi arkamızda bıraktık” diyerek stratejik öncelik ve hedeflerini katılımcılar ile paylaştı.

Aras, yeni dönemde kadın girişimciler kurulunun öncelik ve hedeflerini şöyle sıraladı; Kadın girişimci, kadın sanayici ve istihdam edilen kadın sayısını artırmak, Kadınların bilgiye ve finansmana erişimini kolaylaştırmak, Bankaların, kadın girişimcilere kredi vermelerini teşvik edecek ve kolaylaştıracak mekanizmaların geliştirilmesine destek olmak, Kamu alımlarında yerli ürünlere %15 fiyat avantajı sağlayan düzenlemenin benzeri olarak, kadın girişimcilerin desteklenmesine imkan veren düzenlemenin hayata geçirilmesini sağlamak, Devlet nezdinde kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ile ilgili stratejilerin tamamını koordine edecek tek ve bütüncül bir yapı oluşturmak, Girişimcilik kültürünün geliştirilmesi bu kapsamda lise ve üniversiteler ile işbirliği yapmak, AB ülkelerinde olduğu gibi, mali sıkıntıya düşen yeni girişimcilere ikinci fırsat tanınmasını sağlayacak program geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapmak”.

Toplantıda İl Kurullarının kendi illerinde gerçekleştirdikleri başarılı faaliyetleri katılımcılar ile paylaşan Evrim Aras, esas görevlerinin illerde kadın ve genç kızlara rol model olmak olduğunu söyledi. Aras, Özellikle Kalkınma Ajansları ve SODES işbirliğinde gerçekleştirilen projelerden örnekler verdi.

Kurul Toplantısında konuşan Kadın Girişimciler Kurul Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay da, “Sanayici kadınlar olarak bundan iki yıl önce bir platformda bir araya geldik, genç kızların sanayiciliği ön plana alması, memleketin kalkınmasında kadının rolü olması yönünde fikir ve proje yürütelim istedik. Ortaya çıkan fikirleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile paylaştım, o da; bu platformu TOBB KGK’nın içine entegre etmek daha doğru olur dedi. Bizi yüreklendirdi. Dolayısı ile bende bu önemli oluşumun içinde yer aldım” dedi.

TOBB Kadın Girişicimler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan ise toplantıda, “Kadın girişimlerinin küresel ölçekte buluşması; Büyümeyi kadınların ekonomiye katılımıyla sürdürme” teması ile gerçekleştirilen 9. Uluslararası Kadın Girişimciler Konferansı hakkında bilgi vererek (IWEC 2015) Hatice Güner Kal ve Zehra Taşkesenlioğlu’nun bu kapsamda ödül aldıklarını söyledi.

TOBB kadın Girişimciler Kurulu İcra komitesi üyeleri ile il başkanlarının biraraya geldiği toplantıda kırsaldaki kadına destek olunması, bu kapsamda kadının birlik-beraberlik içinde üretebilmesinin ve kooperatifleşmesinin sağlanması için TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun destek vermesi istendi.

Toplantıda ayrıca TOBB İl Kadın Girişimciler Kurullarının uyguladığı örnek projeler tanıtıldı.

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Projeleri;
TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu’nun Alo Kadın Girişimcilik Danışma Merkezi Projesi
TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu’nun Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar Projesi ve Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi
TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun Doğal Ürünler Pazarı Projesi
TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu’nun Kadın Akademisi Projesi
TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun Teknoloji Melekleri ve Mobil Çözümlerin Adresi Kadın Projesi
TOBB Kars Kadın Girişimciler Kurulu’nun Kars’ın Kadınları Geleceğini İnşa Ediyor Projesi
TOBB Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu’nun Kanaviçe Sokağı Projesi
TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’nun Gelecekten Geleceğe Döşemealtı Halıcılığı Projesi
TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nun Fikrim Geleceğim Projesi
TOBB Yalova Kadın Girişimciler Kurulu’nun Hobim İşim Olsun Sabun Çiçekleri Projesi
Olarak İl Kurullarında gerçekleştirilen başarılı projeler hakkında bilgi verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz