Son Dakika
17 Şubat 2019 Pazar

Makineler, bankalara teminat gösterilebilecek

30 Ocak 2016 Cumartesi, 23:58

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “Türkiye ortalama yüzde 4,8 büyürken, imalat sanayisinin yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 5,5 oldu. Yani imalat sanayisi, ortalama büyüme hızından daha iyi bir performans gösterdi”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının bütçesine ilişkin görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. AK Parti iktidarı döneminde imalat sanayisinin kötüye gitmediğini belirten Işık, “Aksine Türkiye ortalama yüzde 4,8 büyürken, imalat sanayisinin yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 5,5 oldu. Yani imalat sanayisi, ortalama büyüme hızından daha iyi bir performans gösterdi” diye konuştu. Işık, cari fiyatlardaki düşüşün temel sebebinin, uluslararası rekabet ve Türkiye’de hizmet sektörünün imalat sektöründen daha hızlı büyümesi olduğunu vurguladı.

Işık, inşaatın Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna işaret ederek, gayrimenkulle inşaatın birbirinden ayrılması gerektiğini vurguladı. İnşaat sektörünün ülkelerin kalkınmasında çok önemli olduğunun altını çizen Işık, böylece imalat sanayisinin de tetiklendiğine dikkati çekti.

“Makinelere plaka verilecek”

Sanayicilerin kredi imkanlarına dikkati çeken Işık, “40-50 bin liralık bir aracı teminat verip bankadan kredi kullanma imkanınız var ama 500 bin, 1 milyon lira hatta 1 milyon avroluk bir makineye teminat verip kredi kullanamıyorsunuz sanayiciler olarak. Sanayici gayrimenkul alıyor ve onu ipotek vererek, kredi kullanma yoluna gidiyor. Hazine Müsteşarlığımız yoğun bir çalışma yürütüyor, her makineye plaka numarası vereceğiz, merkezi sicil sistemi oluşturuyoruz ve merkezi ekspertiz birimi kuruyoruz. Bir sanayicinin envanterindeki makine, plaka numarasıyla sicile kaydedilecek, merkezi ekspertiz sayesinde değeri belirlenecek ve ondan sonra bankalar bunu teminat olarak kabul edecek. Bunu kanuni bir zorunluluk olarak getiriyoruz” ifadesini kullandı.

Işık, Üretim Reform Paketi’nde buna benzer pek çok düzenleme yapacaklarını anlattı.

İki farklı uygulamayı hayata geçireceklerine dikkati çeken Işık, emek yoğun sektörlerde hükümet olarak fabrikayı yaparak, sembolik kirayla sanayiciye kiralayacaklarını kaydetti. Sanayi Gayrimenkul Yatırım Şirketi veya Yatırım Ortaklığı konusunda altyapı çalışmalarını tamamladıklarını belirten Işık, “Araziye, binaya para bağlamayan sanayicilerimize şunu söyleyeceğiz: Gelin arazinizi biz verelim. Projenizi getirin, belli taahhütlerde binanızı da biz yapalım, bize makul kira ödeyin. Sanayici bunu satın almak istiyorsa 30 yıl vadeyle kendisine satalım. Üretim Reform Paketimizde bunlara yer vereceğiz” şeklinde konuştu.

“4 modelinin haklarını 40 milyon avroya satın aldık”

Işık, Türkiye’nin yerli otomobilde bir marka üretmek zorunda olduğunu vurguladı. Marka üretiminin yerli otomobil projesi gerekçelerinden biri olduğunu dile getiren Işık, otomobil sektöründe paradigma değişimi yaşandığını anlattı. Türkiye’nin elindeki teknolojileri ticarileştirmesi gerektiğine işaret eden Işık, “Önümüzde iki yol vardı. Aracı sıfırdan üretebilirdik, elimizdeki teknolojiyi bu araca uygulayabilirdik. Bunun için ortalama 5 yıl ve 1 milyar dolar maliyet gerekiyordu. Bu işi daha başarıyla yapmış SAAB firması vardı, onların 4 modelinin fikri mülkiyet haklarını 40 milyon avroya satın aldık. Sektörden bile hiçbir arkadaştan bu konuyla ilgili hiçbir eleştiri gelmedi. Biz bu sayede verdiğimiz paradan çok çok daha önemli zamanı kazandık” değerlendirmesinde bulundu.

Emisyon skandalından sonra elektrikli araca geçiş süresinin hızlanacağına dikkati çeken Işık, Türkiye’nin 5-6 yılı iyi değerlendirmesi halinde teknoloji üreten, geliştiren, satan ve ihraç eden bir ülke konumuna gelebileceğini vurguladı. Otomobil sektöründe mekaniğin ağırlığı azalırken, yazılım ve donanımın ağırlığının arttığına işaret eden Işık, Türkiye’nin bu noktada marka üretememesi halinde otomotiv sektörünün çok ciddi bir krizle karşılaşabileceğinin altını çizdi. Işık, yerli otomobilde üretimin minimum yüzde 85’inin Türkiye’de yapılacağını kaydetti.
Işık, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile ilgili kanun değişikliği yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. TÜBİTAK ve TÜBA’yı yeniden yapılandıracaklarını anlatan Işık, “TÜBİTAK’ın destek verme görevi devam etsin istiyoruz. Enstitüleri etkinleştirmek istiyoruz. Özel sektörün yapmakta zorlanacağı Ar-Ge’de TÜBİTAK daha fazla var olmalı. Geleceğin teknolojilerinde TÜBİTAK’ın daha fazla çalışma yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

Işık, “Üniversite Sanayi Strateji Belgesi”ni hazırladıklarını ve YÖK’te daimi bir komitenin kurulduğunu belirterek, bundan sonra üniversitelerde akademisyenlerde performans kriterlerinden birinin de sanayi ile işbirliği olacağını söyledi.

Işık, yerli üretimlerle ilgili düzenlemelerden sonra kamunun alımdaki yerlilik oranının yüzde 30’lara çıktığını ve bu konuda her geçen yıl daha fazla iyileşmenin olacağını söyledi.

Görüşmelerin ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2016 yılı bütçesi kabul edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz