Son Dakika
20 Kasım 2018 Salı

Diş Çekimi Öncesi Ve Sonrası Bunlara Dikkat Edin!

27 Ekim 2015 Salı, 18:58

Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli Ağız, Diş Ve Çene Cerrahı Uzm.Dt.Pınar TEKMEN diş çekimi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler, antibiyotik kullanımı ve önemi hakkında faydalı bilgiler verdi.

Dt.Pınar TEKMEN “Hemen herkesin hayat boyu en az birkaç kez diş çektirme deneyimi olur. Diş çekimi için hastanın sağlık hikayesi dikkatle dinlenmelidir. Diş çekiminden önce, diş hekimi öncelikle hastanın geçirdiği ameliyatlar, hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar, alerji, gebelik durumu gibi sağlığıyla ilgili önemli konularda bilgi alır. Daha önceki diş tedavilerinde ya da çekimlerinde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını, anestezi ya da herhangi bir ilaca karşı alerjisi olup olmadığını öğrenir. Hastanın sağlık durumuna göre antibiyotik kullanmasını ya da ilgili doktorunun da onayıyla kullanmakta olduğu bazı ilaçlara bir süre ara vermesini isteyebilir. Diyabet, kalp-damar rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, hipotiroidi, hipertansiyon, anemi, AIDS veya kanser gibi sağlık sorunları olan hastalarda özel önlemler alınması gereklidir. Çocuklar ve gebeler için de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

• Diş çekimi öncesinde hastanın sağlık durumuna, kullandığı ilaçlara ve gebelik göre yapılması gerekenler şeyler vardır. Öncelikle diş hekimi tarafından verilen antibiyotikler doğru şekilde kullanılmalıdır. Hastanın düzenli olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor olması diş çekimi sırasında ve sonrasında kanamanın fazla olmasına neden olacağından, diş çekimi öncesinde bu ilaçların kullanımına doktorun uygun gördüğü süre ara verilmesi gerekir. Hipertansiyon ilaçları da lokal anestezik ilaçlarla ( çekim öncesi diş hekimin uyguladığı dişi uyuşturan iğne ) etkileşebileceğinden diş hekiminin anesteziyi planlayabilmesi için bu ilaçların adı ve kullanım miktarları hakkında bilgi verilmesi gerekir. Anesteziklerle ilgili bir başka durumda karaciğerle ilgilidir.

• Diş çekiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için hastanın gergin ve stresli olmaması gerekmektedir. Bunun için gerektiğinde rahatlatıcı ilaçlar da verilebilir. Lokal anestezi ile diş çekimi öncesi kesinlikle tok olarak gelinmelidir.Bu durum diyabet hastaları için çok daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

• Diş çekiminden sonraki 2 saat bir şey yenilmemesi gerekmektedir. Diş çekiminden önce dişlerin iyice fırçalanması önemlidir. ANTİBİYOTİK KULLANIMI

• Çekilecek olan diş enfeksiyonlu ve ağrılı ise ya da ağzın içinde enfeksiyon varsa, diş çekimi antibiyotik kullanılarak enfeksiyon giderildikten sonra yapılır. Sadece dişteki enfeksiyonu gidermek için değil, sistemik olarak sağlıklı olmayan belli grup hastalarda dişte enfeksiyon olmasa bile diş çekimi öncesi antibiyotik kullanımı gereklidir.

• Diş çekimi sonrası oluşabilecek enfeksiyon bağışıklık sistemini zayıflatan sağlık sorunları olan hastalarda önemli bir risk oluşturur. Bu nedenle kombine immün yetmezlik, diyabet, AIDS, kanser, romatoid artrit, nötropeni, siroz, diyaliz hastalarında ve son altı ay içinde organ nakli, kalp, beyin, protez, şant vb. gibi büyük bir ameliyat geçirmiş olan kişilerde hekimin uygun gördüğü antibiyotiğin kullanılması gereklidir. DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

• Diş çekimi; yapılan tüm müdahalelere rağmen bu tedavilere cevap vermeyen dişin son çare olarak ağız ortamından uzaklaştırılmasıdır. Böyle bir durum sonrasında dişiniz çekildi ise;

• Diş çekimi sonrasında hekiminiz reçete yazmak isterse daha önceden belirlenen hastalıklarınızı, geçirdiğiniz bir operasyon, kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa mutlaka belirtmelisiniz. Özellikle yüksek tansiyon, kalp, şeker hastalığı durumları risk içermektedir. Doktorunuzun bunları sormasını beklemeden siz gerekli tüm detayları doktorunuza belirtmelisiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçları titizlikle kullanmalı ve doktorunuzun önerileri dışarısına çıkmamalısınız.

• Diş çekimi sonrasında çekim bölgesine konulacak olan steril gazlı bezi en az 30 dakika ısırarak tutunuz. Daha sonra steril gazlı bezi çıkarın ve kanama sadece sızıntı şeklindeyse yerine yeni bir tampon koymaya gerek yoktur.

• Diş çekiminiz yapıldıktan sonra en az yarım saat kadar ağzınızı çalkalamayınız. Çekim yapıldıktan sonra ağzınızı çalkalamanız bölgenin iyileşmesini ve bölgede o kan pıhtısının oluşmasını engelleyecektir.

• Diş çekimi sonrasında 24 saat süreli sızıntı şeklinde bir kanama olabilir. Kanın tükürüğü boyama özelliği nedeni ile çok fazla kan aktığını düşünebilirsiniz. Ağzınızda biriken sadece kan değildir. Yutkunmadığınız için tükürük de birikir. Kanama miktarının sızıntı şeklinde olmaması durumunda doktorunuzu bilgilendiriniz.

• Çekim sonrası, anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrınız olabilir. Doktorunuzun önereceği ve aspirin dışında bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

• Çekim sonrasında diş çekim bölgesinde kemik parçaları gözükebilir. Siz buraya herhangi bir cisim yada dilinizi sokup oynamaya çalışmayın. Dişler çene kemiğine bağlı oldukları için burada kemik parçaları gözükebilir ve siz bu kemik parçalarını içerisinde diş parçası kaldı olarak yorumlayabilirsiniz.

• Çekim yaptırdığınız gün tükürmeyiniz. Tükürmek kanamaya neden olur. Bu nedenle tükürmeyip tükürüğünüzü yutunuz.

• Diş çekimi sonrasında en az iki gün olmak şartı ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

• Diş çekimi sonrasında dinleniniz. Gece uyurken yüksek yastıkta yatmalısınız. Yani başınız gövdenize göre daha yüksekte olmalıdır.

• Diş çekimi sonrasında 2 saat kadar herhangi bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Diş çektirdiğiniz gün çok sıcak ve çok soğuk yemeyiniz. Yumuşak gıda ile besleniniz. Çenenizin diş çektirdiğiniz tarafında değil diğer tarafta yemek yiyebilirsiniz.

• Eğer diş çekimi sonrasında bölgeye dikiş atıldıysa çenenizi iyice açıp buradaki dikişlere bakmaya çalışmayınız. Dikişlerin açılmasına neden olabilirsiniz.

• Diş çekimi sonrasında yada cerrahi yirmi yaş dişi operasyonları sonrasında bölgede şişme ve ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıları ve şişliğin daha az olması için yanak bölgesine soğuk uygulama yapabilirsiniz. Etrafına peçete sarılı olan buz dolu poşeti yanağınıza 5 dakika bastırınız sonraki 5 dakika soğuk uygulamayınız. Tekrar 5 dakika uygulayınız sonraki 5 dakika soğuk uygulamayınız. Bu şekilde soğuk uygulama işlemini gece uyuyana kadar yapınız. Kanamanın durmaması, diş çekiminden 3-4 gün sonra bile şiddetli ağrı, kötü ağız kokusu yada ağızda kötü bir tat oluşması durumlarında mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

• Diş çekiminin ertesi günü tuzlu su ile gargara yapmaya başlayınız. Gargara her yemekten sonra yapılmalıdır. 1 hafta boyunca gargara yapınız. Unutmayınız ki sizi iyileştirecek olan şey gargaradır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz