Son Dakika
18 Ocak 2019 Cuma

Bayramda kontrolsüz beslenmeye dikkat!

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 02:52
Özel Tınaztepe Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Uzmanlarından Diyetisyen Sevgi Ersoy Akça, Ramazan Bayramı’nda ölçüsüzce tüketilecek tatlı ve hamur işi besinlerin hızlı kilo alımına yol açabileceği uyarısında bulundu.

İZMİR – Buca
Ramazan ayı boyunca iki öğün beslenmeye alışan vücudun tembelleştiğini vurgulayan Özel Tınaztepe Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Uzmanlarından Diyetisyen Sevgi Ersoy Akça, bayramda ölçüsüz besin tüketiminin hem sağlıklı hem de kronik rahatsızlığı olan kişiler için risk taşıdığını belirtti.

Ramazan bayramının ilk günü hafif bir kahvaltıyla güne başlanılmasını öneren Dyt. Ersoy Akça, gün içinde az ama sık sık yapılan ara öğünlerin faydalı olacağının altını çizerek şunları söyledi:

“Ramazan Bayramı’nın özellikle ilk günü daha dikkatli olunmalı. Önerimiz sütlü tatlılar olsa da bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar mutlaka tüketilecektir. Kadayıf, baklava gibi şerbetli tatlıların akşam saatlerinde tüketilmemesini öneriyoruz. Öte yandan bayram ziyaretlerinde sunulan ikramları geri çevirmemek için kontrolsüz besin tüketimi, hızlı kilo alımı gibi sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle kişi gün içerisinde kendisine mutlaka bir limit koymalı, hatta bayram ziyaretlerine yemeklerden sonra gitmeli. Sık aralıklarla yapılacak ufak öğünlerin yanı sıra su tüketimine de dikkat edilmeli. Günde en az iki litre su mutlaka içilmeli.”

“UYKU SAATLERİ ÖNEMLİ”

Oruç sonrası vücut metabolizmasının yaklaşık bir haftada normale döneceğini bildiren Dyt. Ersoy Akça, yemek sonraları yapılacak ufak egzersizlerin de önemine değindi. Dyt. Ersoy Akça, “Her dönemde olduğu gibi bayram süresinde de fiziksel hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Bayramda alınan fazla kalorilerin yakılmasında günlük yapılacak en az yarım saatlik yürüyüşler fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Kilosu müsait olanların bayramdan sonra daha dikkatli beslenmesi şartıyla üç günlük bayram süresinde tatlıyı abartmadan günde birer porsiyon şeklinde tüketebileceğini belirten Dyt. Ersoy Akça, uyku saatlerini de düzenlemenin önemli olduğunu vurguladı. Dyt. Ersoy Akça, sabah kahvaltısının saat 9 buçuğu geçirmeden yapılmasında, akşam yemeğinin de saat 19.30’u geçirmeden yenmesinde fayda olduğunu ifade ederek ertesi gün metabolizmanın daha iyi çalışabilmesi için uyku saatinin en geç 24.00 olmasına özen gösterilmesini önerdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz