Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

‘Ülker Grubu, Şeker Arazisine üniversite kursun’

31 Ekim 2015 Cumartesi, 21:59

 

Ayda bir kez toplanan Sakarya Kent şurası, 55’inci toplasında yine önemli sorunları masaya yatırdı. Şurada, esnafın sorunları, bekleyen ve devam eden projeler, yarım kalan yatırımlar, dilek ve temenniler dile getirildi.

Kent Şurası , her ay düzenli olarak gerçekleştirilen toplantıların 55’incisini Erenler’de bulunan özel bir tesiste gerçekleştirdi. Toplantı Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Saü’yü Tebrik Etti
Kurucu Başkan Hacıeyüpoğlu, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan Sakarya Üniversitesini tebrik ederek başladı. Hacıeyüpoğlu, “Üniversitemizin bu ödülü alması çok sevindirici. 85 bin öğrencinin olduğu üniversitemizin zor şartlara rağmen ödül alması büyük bir başarırdır. 1993 yılında kurulan üniversitemizin kuruluşundan bugüne kadar görev almış tüm rektörlerine; Prof Dr. Ramazan Evren, Prof Dr. İsmail Çallı, Prof. Dr. Mehmet Durman’a ayrıca şimdiki üniversite rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ada Treninin Yeraltına Alınması
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun Ada Treni hattının yeraltına alınmasına ilişkin son açıklamasına değinen Hacıeyüpoğlu, Kent Şurası’nın da bu konuyu son toplantıda ele aldığını hatırlattı. Hacıeyüpoğlu, “Mithatpaşa’dan başlayım gara kadar olan demir yolu bölümünün yeraltına alınma projesi var. Bunun gibi birkaç proje daha var. Dileğimiz, bu projelein uygulanmasıdır. Şehrimizin dolmuş karmaşasından, kalabalık trafikten kurtulması gerekiyor” diye konuştu.

Kuzey’e Ulaşım Sorunu
Sakarya’nın kuzey ilçelerine olan ulaşımın rahatlatılması çin önerilerini de sıralayan Hacıeyüpoğlu, “Şehrin kuzeyine gitmek için mutlaka şehrin içinden geçerek gidilmesi gerekmiyor. Taşlık bölgesinden Pekşenler’e bir yolun açılması, yeni stadın karşısına bir köprü ile bağlantı yapılması uygun olur. Bu tür kolektif çalışmaların yapılmasını bekliyoruz. Bu projeler çok büyük bütçe isteyen projeler değil, yapılabilir uygulanabilir projelerdir. Ayrıca Karapürçek ve Sapanca yolunun da aynı şekilde genişletilerek yolun güvenli ve trafiğin akıcı şekle getirilmesi, şehrin rahatlatılması gerekli. Bir kaç tane otopark yapılması gerekir” dedi.

‘Şehrin Genişlemesi Gerekiyor’
Uzun Çarşı gibi yeni alanların da ihtiyaç haline geldiğini belirten Şura Başkanı, “Şehrin genişlemesi gerekiyor. Bilim adamları işin uzmanları ile yeni ponjelerin tartışılması kamuoyunun talepleri doğrultusunda projelerin hayta geçirilmesi gerekiyor. Ama maalesef bu tür şeyler yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

Uzun Çarşı’da İlerleme Yok
Uzun Çarşı’daki çalışmaları da gündeme taşıyan Hacıeyüpoğlu,”Tarihi Uzun Çarşı’nın onarımı ile ilgili ilerleme kaydedilemedi. Uzun Çarşı’da engel çıkaran birkaç iş adamı var, öyle tahmin ediyorum. Onarı esefle kınıyorum. Her ne olursa olsun sorunun çözülmesi ve çarşının yenilenmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Partiler Kutuplaşma Yaratıyor’
Sakarya’da siyasi partilerin söylemleriyle halkı kutuplaştırdığına da dikkat çeken Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Sakarya da birlik beraberliğin tesis edilmesi gerekiyor. Sakarya’da bir gurup insanların bir diğer gurup insanları ötekileştirmesi, hizipleştirmesi durumu var. Bu tür davranışları bazı siyasi partiler yapıyor. Bunların yapılması gerekiyor. Belediyenin ve il yönetiminin herkesi dinlemesi, herkese değer vermesi, herkesi adam yerine koyması ve herkesin fikrine saygı göstermesi gerekir. Belediyeler kamunundur. Biz hepimiz biriz, hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” dedi.

Peker: ‘Şeker Arazisi Üniversite Olsun’

Hacıeyüpoğlu’nun ardından söz alan Kent Şurası Kurucular Kurulu Üyesi Nuri Paker ise, Şeker Fabrikası’nın Afyon’a taşınacak olmasını gündeme taşıdı. Peker, “Şeker Fabrikası’nın taşınması ve sonrası imara açılıp açılmama durumu var. Eğer taşınacaksa fabrika arazisinin üniversite olarak değerlendirilmesi gerekir” dedi.

‘Sakarya’nın Değerleri Korunmalı’
Şehrin değerlerini gelecek nesillere taşımanın önemine de dikkat çeken Peker, “Kent Park yerinde Donatım Fabrikası vardı. Bu nedenle oraya Donatım park isminin verilmesi doğru olur. Eski Sakarya Valiliği’nin olduğu yer deprem sonrasında meydan haline getirildi. Adına Kent Meydanı denildi. Hâlbuki ‘Vilayet Meydanı’ ismi verilseydi daha iyi olurdu. Birinci geçidin orda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin siloları vardı. Oraya açılan sanat merkezine de ‘Ofis’ ismi verilebilirdi. Bu değerlerin isimleriyle yaşatılması gerekirdi” diye konuştu.

Prof. Dr. Çallı’dan 2. Üniversite Önerisi
Şura Kurucular Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çallı da, Şeker Fabrikası arazisinin özel sektöre geçtiğini hatırlatarak, “O yere Ülker Grubu’ndan ya da çeşitli kuruluşlara rica edilerek bir üniversite kurulması sağlanmalı. Sakarya’nın 2’nci üniversiteye ihtiyacı var. Sakarya’da yetişmiş çok değerli öğretim üyeleri de var. Onlar başka ilere gidiyorlar. İkinci üniversite için yeterli sayıda akademisyen mevcut’ ifadelerini kullandı.

Deniz: ‘Uzun Çarşı’da Yürümek imkansız Oldu’
Kent Şura Üyesi Yavuz Deniz konuşmasında Uzun Çarşı’nın son halini eleştirdi. Deniz, “Uzun Çarşı’da yerdeki taşlar yerinden oynuyor, yürümek imkânsız. Çatsı söküldü, yağmurda oralardan geçmek mümkün değil. Şehre bu görüntü yakışmıyor! Buranın bir nebze olsun iyileştirilmesinde fayda var“ diyerek eleştirilerini sıraladı.

Çelebi: ‘Esnafın Kabuk Değiştirmesi Gerekiyor’
Kent Şurası Üyesi Mali Müşavir Zeki Çelebi de esnafın belli başlı sorunlarını dile getirdi. Çelebi, “ Sakarya’da esnaf ve tüccarların çok hızlı bir kabuk değiştirmeleri gerekiyor. 2016 yılında yeni nesil yazar kasa zorunluluğu geliyor, hem pos cihazı hem de fiş kesebilen yazar kasa özeliğine sahip olan sitem devreye girmiş olacak. Tüm esnaf ve sanayicilere elektronik posta adresi alma zorunluluğu geliyor. Maliye, vergi borcu ile ilgili tebligatı buradan yapacak ya da cep telefonlarına mesaj yolu ile tebligat yapacak. Bu zorunlulukları mutlaka iyi takip etmek gerekiyor” diye uyardı.

Gürpınar: ‘Uzun Çarşı Esnafının Geliri Artacak’
Kent Şurası Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar da, “Şeker Fabrikası taşınma kararı sonrası arazilerin ne olacağı konuşuluyor eğer belediye burayı imara açmazsa sanayi imarı olarak devam ederse Şeker Fabrikası’nın taşınmaması düşünülebilir. Bekli de fabrika taşınmaz. Uzun Çarşı’nın da bütün olarak ele alınarak onarılması gerekir. Değişik illerden gelen ziyaretçilerin gezip görmesi gereken en güzel yer haline getirilmesi gerekir. Uzun çarşıda yapılacak restorasyonun ardından esnafın orda geliri daha çok artacak“ değerlendirmesini yaptı.

Çubuk: ‘Sakarya’nın Kıymetni Bilemiyoruz’
Kent Şurası Üyesi Ahmet Çubuk ise, Lüksemburg örneğini vererek örnek kentleşmenin doğal güzelliklerin korunmasıyla sağlanabileceğine dikkat çekti. Çubuk, “Sakarya’mızda Allah’ın bahşettiği tüm doğal güzelliklere sahibiz. Biz bu değerlerimizin kıymetini bilemiyoruz, değerlendiremiyoruz“ dedi.

Şenoğlu: ‘Yeni Hal, Yeterli ve Modern Olmalı’
Kent Şura Üyesi Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu da yeni yapılacak olan hal binasına yönelik eleştirilerini sıraladı. Şenoğlu, “Sebze hali kaldırılmak isteniyor. Yeni yapılacak olan sebze halini Kirazca’da birinci derecede tarım arazisinin olduğu yere yapacaklar. Bununla ilgili Hal Kurulu’ndan karar geçirilmiş, imzalanmış. Tarım Müdürlüğü bu kararı onaylamamış Toprak Kurulu halin yapılacağı yer için onay vermediği için. Yeni hali tarım arazisi bozulmuş olan Alancuma’daki yere yapın. Neden verimli tarım alanına tesis kuruyorsunuz? Yeni halde 83 dükkan yer alacak. Bu yeterli değil. Yeni hal yaparken büyük ve yeterli şekilde modern hal yapılması lazım“ dedi.

Uzun: ‘Siyasiler, Spordan Elini Çekmeli’
Kent Şura Üyesi Tansu Uzun, Sakarya’nın spor alanında çok geride kaldığına işaret etti. Uzun, “Son 10 yıl içinde tabandan sporcu yetiştirilmiyor dışarıdan sporcu alınıyor Sakaryaspor’a. Kendi tabanından sporcu yetiştirilirse Sakaryaspor ayağa kalkar. Sakarya’da sporun tam olarak ayağa kalkması için siyasetin elini spordan çekmesi gerekir” dedi.

‘Karasu’da Otomobil Fabrkası için Pist Gerekli’
Aynı zamanda Dünya Otomobil Federasyonu İcra Kurulu Üyesi olduğunu hatırlatan Tansu Uzun, Karasu’da kurulması planlanan otomobil fabrikasıyla ilgili de bazı itirazlarda bulundu. Uzun, “Araba fabrikası kurmak belirli kriterler var. Dünya Otomobil Federasyonu izin vermeden istediğiniz yere otomobil fabrikası açamazsınız. Otomobil pisti olması gerekiyor. Karasu’da otomobil fabrikası yapılacak deniyor, pist olmadan mümkün değil! İzmit’te pist var, ses duvarı yerli olmadığı için kapanmak üzere orası. 5 Aralık’ta ben Genel Başkanlı’ğa adayım inşallah kazanırsam ben bu pisti Sakarya taşımak istiyorum. Pisti Sakarya’ya kazındırmak istiyorum. Tabi belediyeden ve hazineden yeri alabilirsem“ diye konuştu.

Sonraki Toplantı 24 Kasım’da
2 Saat süren Kent Şurası’nda üyeler şehirle ilgili beklentileri ve sorunları dile getirdi. Konuşmaların ardından toplantı sona erdi. Bir sonraki oturumun 24 Kasım’da yapılması kararlaştırıldı.

Kent Şurasına Kimler Katıldı?

55’inci Kent Şurası Toplantısı’na Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, İsmail Çallı, Abbas Delen, Abdul Akgün, Ahmet Çubuk, Azmi Gürkan, Cavit Pay, Cevat Bezek, Erdoğan Çamlıyurt, Fetih Sarıoğlu, Hakan Alkan, Hamdi Şenoğlu, Hayati Özdoğan, İbrahim Balaban, Kamil Tever, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hammaz, Nuri Paker, Orhan Ekinci, Osman Nuri Ürküt, Özcan Toplar, Sait Beşir, Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi ve Hüsnü Gürpınar katıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz