Son Dakika
12 Ocak 2019 Cumartesi

Toçoğlu, İtalya Büyükelçisini ağırladı

15 Temmuz 2016 Cuma, 16:56
İtalyan Büyükelçi Luigi Mattiolo ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Ülkemizde ve şehrimizde de İtalyan otomotiv sektörünün önemli markaları yatırımlar yapıyor. İyi ilişkilerimizin geliştirilmesi iki ülke açısından da güzel sonuçlar doğuracaktır” derken; Mattiolo ise; “İki ülke ekonomisi birbirini tamamlar nitelikte. Bu anlamda iyi çalışmalara zemin hazırlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

SAKARYA
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İtalya Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkiler ve İtalyan otomotiv firmalarının Sakarya’da yaptığı çalışmalar görüşmede gündeme geldi. Büyükelçi Mattiolo, Sakarya’ya uzun süreden bu yana gelmek istediğini ve şehri çok beğendiğini belirtti.

İyi İlişkilere Sahibiz
Büyükelçi Luigi Mattiolo, “İstanbul-Ankara arası ziyaretlerimizde hep Sakarya’ya gelmek istiyordum. Burayı ziyaret etmekteki en büyük sebeplerimden biri Türk Traktör fabrikası oldu. Fabrika iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri artıran bir hamle. Ayrıca gelecekte kurulabilecek ilişkiler içinde bu görüşmenin önemli olduğunu düşünüyorum. İki ülke ekonomisi rakipten çok birbirini tamamlayan ekonomiler. Bu konuda ortaklıklarla alakı pek çok örnek bulunabilir. Tofaş bunun en büyük örneği. Ancak bunun dışında da başka örnekler de var” ifadelerini kullandı.

Ortak Çalışma Zemini
Mattiolo konuşmalarını şu şekilde sürdürdü; “İtalyan işadamları Türkiye’de ki potansiyeli diğer ülkelerden daha önce keşfettiler. Ayrıca ulaşabileceğimiz en yakın teknolojileri de kullanmaktan çekinmiyoruz. Bunun böyle olması temel iş sektörlerine yansıyor. Ortak teknolojileri paylaşmanın büyük faydaları oldu. Aynı zamanda genç jenerasyona ve gençlere yatırım yapmak çok ilgimizi çekiyor. Bu konuda gençlerin İtalyanca eğitimi alması ve İtalyan Üniversitesi’nin kurulması gibi alanlar ilgimiz dahilinde. Bu konuda Sakarya ile neler yapılabileceğini görüşmek isterim. Bu vesileyle bize vakit ayırdığınız ve burada ağırladığınız için bir kez daha teşekkür ederim.”

Tarihten Gelen Bir Yakınlık
Başkan Zeki Toçoğlu, “Öncelikle sizi Sakarya’da görmekten duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Umarım şehrimize dair olumlu düşüncelere sahip olursunuz. Ayrıca belediyemize yapmış olduğunuz ziyaret için de şükranlarımı sunuyorum. İtalyanlarla tarihten gelen bir yakınlığımız var. Ekonomik anlamda da özellikle otomotiv sektöründe beraber çalışıyoruz. Türk Traktör de Sakarya’da fabrika kurdu. Onlarla da çok iyi bir ilişkimiz var. Türk Traktör’ün genişlemesi ve yeni yatımları yapması için istişarelerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

İlişkilerimizin Geliştirilmesinden Yanayız
Başkan Toçoğlu, “953 bin nüfusa sahip olan Sakarya’nın sanayi ve ziraat olarak iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi İtalya ile iyi bir ilişkimiz var. Biz de şartların elverdiği ölçüde ilişkilerimizin geliştirilmesinden yanayız. Bu anlamda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bir kez daha ziyaretinizden duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz