Son Dakika
13 Şubat 2019 Çarşamba

Toçoğlu ‘İçmesuyuna 500 Milyonluk Yatırım Yaptık’

27 Ocak 2016 Çarşamba, 17:27

Göreve geldikleri ilk günden bu yana şehirde hayata geçirilen altyapı ve içmesuyu yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Bir ağacın kökleri ne kadar derinde ve sağlam olursa, ağaç o kadar gelişir ve uzun ömürlü olur. Şehirler de aynı bu şekilde gelişir ve büyürler. Biz de altyapımızda entegre bir sistem inşa edilmesi ve Sakaryalıların çeşmelerine bol ve temiz su ulaştırılması adına bugüne kadar yer altına toplam 500 milyonluk yatırım inşa ettik” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, göreve geldikleri günden bu yana 16 ilçenin tamamında hayata geçirilen altyapı ve içmesuyu yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Sakaryalıların çeşmelerine bol ve temiz su ulaştırılması, aynı zamanda kanalizasyon hatları ile altyapıda entegre bir sistem inşa edilmesi adına yer altına toplam 500 milyonluk yatırım inşa ettiklerine vurgu yapan Başkan Toçoğlu, sürdürülen çalışmaları A’dan Z’ye özetledi.

50 Yıllık Perspektif
Toçoğlu, “Göreve geldiğimiz günden bu yana şehrimizin içmesuyu ve altyapıdaki hizmet felsefesini ‘altyapıda sağlam içmesuyunda sorunsuz bir şehir’ olarak belirledik. Şunu çok iyi biliyoruz ki; sağlıklı bir nesil ve toplum için sağlam altyapı bir zarurettir. Bu yüzden yerin altına yatırım yapmaktan hiçbir zaman çekinmedik. Kalıcı ve uzun vadeli planlamaları, 50 yıllık perspektifleri, nüfus gelişmelerini, organize sanayi bölgeleri ve tarımsal gelişmeyi dikkate alarak ve bunlara göre programımızı revize ederek sistemi baştan aşağı yapılandırdık” diye konuştu.

Bol ve Temiz Su
Açıklamalarının devamında yönetim stratejileri üzerine de değerlendirmelerde bulunan Başkan Toçoğlu, “Bir ağacın kökleri ne kadar derinde ve sağlam olursa, sağlıklı olursa; ağaç o kadar gelişir, serpilir ve uzun ömürlü olur. İşte şehirler de aynı bu şekilde gelişir ve büyürler. Altyapıları güçlü ve mühendislik olarak iyi dizayn edilmiş şehirler uzun bir perspektif gözetilerek yapılandırılmış şehirlerdir. Bu şehirler her zaman daha sağlıklı, düzenli, gelişen ve çağdaş şehirler olurlar. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak daima bu düşünsel arka plandan hareket ettik. Gücümüzü bu perspektif belirledi. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Sakaryalıların çeşmelerine bol ve temiz su ulaştırılması aynı zamanda kanalizasyon hatları ile altyapıda entegre bir sistem inşa edilmesi adına yer altına toplam 500 milyonluk yatırım inşa ettik” dedi.

İçmesuyuna Baraj Güvencesi
Toçoğlu açıklamalarına şöyle devam etti; “Şehrin içmesuyu ve altyapı geleceği için çok çeşitli projeleri hayata geçirdik. İçmesuyu isale hatları, içmesuyu arıtma tesisleri, içmesuyu şebeke çalışmaları ve içmesuyu depolarını şehrimizin dört bir yanında inşa ettik. Atıksu arıtma tesisleri, terfi merkezleri ve pompa istasyonları, kanalizasyon ve gölü korumaya dönük çalışmalarımız da aralıksız devam etti. Su kaynaklarımızı korumak en önemli ilkelerimiz arasında yer aldı, alıyor. Sapanca Gölü’nü Kuzey ve Güney Kuşaklama Kolektörleri ile korumaya devam ediyoruz. Bilindiği gibi yalnızca gölü korumayı yeterli bulmuyoruz. Aynı zamanda alternatif içmesuyu kaynakları oluşturmak adına da yeni çalışmalar hayata geçiriyoruz. Bu doğrultuda Akçay ve Ballıkaya Barajlarını şehrimize kazandıracağız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz