Son Dakika
16 Şubat 2019 Cumartesi

‘Bayanlar’ında rahatlıkla kahvehanelere gireceği ortam sağlayacağız’

26 Kasım 2017 Pazar, 09:21
Adapazarı Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim; düzenlediği kahvaltılı toplantı ile kahveci ve çay ocağı esnafı ve medya mensupları ile Elegant Kafe Resturant’ta biraraya geldi.

SAKARYA – Levent CANDAN / Adapazarı

Önümüzdeki yıl 2018 Ocak ile Mart ayı arasında bir tarihte yapılması planlanan esnaf odaları seçimleri öncesinde yaklaşık 3 aydır Adapazarı’ndaki kahvehane ve çay ocaklarını tek tek dolaşan ve sorunları yerinde dinleyen Adapazarı Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim; şimdide Elegant Kafe Resturant’ta meslektaşları ve medya mensupları ile kahvaltıda biraraya geldi. “Odamıza ait bir binanın olması için çaba harcamak ve mutlaka başarmak. Kahvecilik yapan esnafımızın çay ve şeker gibi temel ihtiyaç maddelerine ivedi olarak çözüm bulmak. Üyelerimizin sağlık sorunlarının çözümünde yeterli çabayı göstermek. Üyelerimizin yüksekokulda okuyan çocuklarına (burs) bularak yardımcı olmak, varsa eğitim gören çocuklarının sorunlarının çözümünde yardımcı olmak. Digitürk’te bütün Adapazarı’na bu hizmeti 10 Bin TL’nin altında almalarını sağlamak” gibi başlıca projeleri anlatan Yetim; katılan herkese teşekkür etti.

 “Bayanlar’ında rahatlıkla kahvehanelere gireceği ortam sağlayacağız”

“Bizler doğru hizmet için yola çıktık ve bu yolda doğru şekilde ilerleyeceğiz. Meslektaşlarımızın sesi olup, onların haklarını savunacağız” diyen Adapazarı Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim “Kafeler herkesin biraz daha rahat ettiği bir ortam, bay bayan birlikte rahatlıkla gidebiliyor. Kahvecilikte bir bayanın girebileceği bir ortam yok. Kahvecilikte bizi sigara konusunda çok yordular. Kafelerde bu konuda özgürlük var. Ben bunların bu ayrımın doğru olduğunu düşünmüyorum. Baktığınız zaman ortada bir yasak var ve bu yasak koyulduysa herkese eşit davranılması gerekli. A kurumunda serbest olacak sigara fakat B kurumunda yasak olacak, böyle bir şey olmaz çünkü hepsi de A ise A’dır, B ise B’dir. Bir tabir vardır Ankara’da dayın varmış gibi kafelerde serbest oluyor ama kahve sektöründe ise gariban kesim olarak o kanun sadece bize uygulanıyor” dedi. 

“Çay fiyatındaki karmaşayı ortadan kaldıracağız”

Fiyatlar konusunda yapılacak hizmetleri anlatan Efem Yetim “Çay fiyatları ile ilgili ben bir fiyat belirleyeceğim. Örneğin bir çayın fiyatı 75 kuruş olacak taban fiyat olarak fakat herkes kendi kahvesinde bu fiyatı 1 TL ya da 1,5 TL yapabilir. Belirlenen taban fiyatın altında satamaz, üstünde satabilir. Baktığımız zaman bazı kahvehanelerimiz kira anlamında daha fazla para ödüyor ve giderleri çok oluyor böyle durumda vatandaşımız elbette kendi işletmesini çevirebilmek için kendi fiyatının taban fiyat üzerinden belirleyebilir”  diye konuştu.

“Meslektaşlarımıza daha kaliteli  ucuz çay almalarını sağlayacağız”

Çayın bir kültür olduğuna değinen Başkan Adayı Efem Yetim “Ucuz mal alıp ta halka kötü çay verilemez. Kahvehanecilikte çay kültürü önemlidir ve bizim bunlara dikkat etmek zorundayız. Çayı verirken güler yüzle güzel hizmet etmeliyiz. Bizler güzel çay ve güzel hizmet verirsek karşılığında bizde güzel şeyler alırız. Bununla ilgili ben bir oda kuracağım ve bu oda tamamen hizmet için olacak. Çayı şekeri hepsini bizler temin edeceğiz. Ben Rize’den birçok yerden ürünleri fiyatları tek tek araştırdım çalışmalar yaptık. Ürünlerimiz de kaliteli olacak ve bakıldığı zaman sadece bir kahvehane senede 10 ile 15 bin arasında kar elde edecek. Bizim üyelerimizin menfaatine olacak. Hayatta iki gerçek vardır biri doğru diğeri yanlış. Bizler doğru için varız ve doğru işler yapmak için bu yoldayız “ ifadelerini kullandı.

Digitürk’te fiyat aralığını en alt seviyeye düşürttüreceğiz”

Kahve sektörünün büyük sorunlarından biri olan Digitürk problemini dile getiren Efem Yetim “Digitürk’te çok büyük paralar oynanıyor. Bir kahvenin potansiyeline göre kimine 10 Bin TL fiyat verilirken kimine 20 Bin TL fiyat çıkarılıyor. Ben birçok İl ile görüştüm oralarda yapılan bir sistem var ben de Oda’nın bir derneğini kuracağım ve dernek üzerinden bütün Adapazarı’na bu hizmeti 10 Bin TL’nin altında almalarını sağlayacağız. Böyle bir durumda karışıklık olmaması için bir araya geleceğiz işletme büyük ise 10 Bin TL bu hizmeti alırken, daha küçük bir işletmeye bir basamak altta fiyat vereceğiz. Kimse mağdur olmadan en düşük fiyat ile üyelerimize bu hizmeti sağlayacağız” dedi.

“Eksiklerimiz olabilir, bunları görüp bilip düzeltmekte bize düşer”

Anlatmanın ve ifade etmenin önemini vurgulayan Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim “Aslında 10 kişiyi bir araya getirin cahili, eğitimlisi, dilsizi, imanlısı, imansızı farklı düşüncede birçok kişiyi toplayın ve sorun hayattan ne istiyorsunuz diye ve hepsi de aynı şeyi istiyor. Bizlerin aldığı eğitim, kültür farklılıkları ve baskılar derken bazen bazı şeyleri çok yanlış anlıyoruz. Çıkıyoruz halkımıza bir şeyler anlatıyoruz, bizi anlayanlar boynumuza sarılıyor, anlamayan ise eklemeler yapıp öyle anlatıyor. Bir söz vardır ‘senin fikirlerin karşı taraf ile uyuşmuyorsa sus’ bu kadardır işte.  Eksiklerimiz olabilir, bunları görüp bilip düzeltmekte bize düşer” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz