Son Dakika
18 Şubat 2019 Pazartesi

Baro önerilerini sundu

06 Kasım 2017 Pazartesi, 22:22
Baroların CMK’dan sorumlu Avukat Koordinatörleri ve TBB Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı Marmara Bölge Toplantısı geçtiğimiz gün İstanbul’da yapıldı.

Baroların vatandaşlar için yaptığı Avukat görevlendirmelerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin tespiti ile uygulama birliğinin sağlanması konularının görüşüldüğü Marmara Bölgesi toplantısına Sakarya Barosunu temsilen CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert katıldı.

SAVUNMA HAKKI RAPORU

Bölge Toplantısında Sakarya Barosu CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert tarafından avukat görevlendirmeleri ve bu görevlendirmelere ilişkin suç tipleri ile CMK uygulaması hakkında bir rapor sunuldu.

Av. Alim Mert tarafından hazırlanan raporda; kendisine avukat seçmeyen – seçemeyen,  fakat adli yargılama süreçlerinde baronun tayin ettiği avukatlar vasıtasıyla savunma hakkını kullanan, hak arayan, şüpheli ya da mağdur durumunda bulunan vatandaşlarımızın, aynı zamanda bir kamu hizmeti olan kaliteli ve etkin bir avukatlık hizmeti alması gerektiği,  hem iç hukukumuz, hem de Anayasamız gereğince iç hukukumuzun bir parçası olan uluslararası sözleşmelerin vatandaşlarımızın bu hakkını teminat altına aldığına vurgu yapıldı.

ORTAK SORUMLULUK

Raporda ayrıca avukatlık mesleğinin genel sorunları yanında, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin çok altındaki CMK Ücret Tarifesi başta olmak üzere ilgili mevzuatta bir takım değişiklikler yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Baronun tayin ettiği avukatlar vasıtasıyla yürütülen gerek adli yardım, gerekse CMK hizmetinin vatandaşların adalete erişiminde çok önemli bir rol üstlendiğini,  bu rolü güçlendirip etkin ve verimli hale getirmenin zorunlu olduğunu dile getiren Av. Alim Mert; “CMK gereği görev yapan meslektaşlarımızın ve diğer görevlilerin eğitimi, hizmet kalitesi ve alanda çalışan kişilerin motivasyonunun arttırılmasına yönelik çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Gerek Adli Yardım gerek CMK’da profesyonel ve kurumsal bir yapının oluşturulması, bu hizmeti yerine getiren tüm paydaşların ortak sorumluluğudur.” şeklinde konuşarak düzenlemelerin biran önce yapılması taleplerini iletti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz